• sabri yılmaz

Acil Yardım Ambulansının Donanımı Nasıl Olmalıdır?

Acil yardım ambulansı genel anlamda bir hastanın hastaneye nakil süreçleri içerisinde yaşayabileceği çeşitli sorunlara müdahale edebilecek şekilde dizayn edilen araçlardır. Bu nedenle de her hasta nakil ambulansında olması gereken birkaç temel ekipman ya da donanımdan bahsetmek gerekir. Bu sebeple sizler için bir acil yardım ambulansında olması gereken ve bu hizmetten faydalanırken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı derledik.

Acil Yardım Ambulansı Donanımında Genel Şartlar Nelerdir?

Acil yardım ambulansı, hasta ve yaralıların sağlık kuruluşlarına ulaştırılması ve ilk yardım hizmetinin ulaştırılması için dizayn edilen araçlardır. Acil yardım ambulansında ilk müdahalenin gerçekleştirilebilmesi ve hastanın güvenli ve hızlı bir şekilde acil servise ulaştırılması kritik öneme sahiptir. Yaralanma veya hastalık gibi durumlarda gereksinim duyulan sağlık hizmeti ve ambulans desteği acil yardım ambulansı aracılığıyla sağlanır.

Acil yardım ambulanslarının tüm malzeme ve donanımları ilgili standarda uygun olarak tasarlanmalı ve montajı yapılmalıdır. Aksi takdirde ambulans kural dışı olacaktır. Aynı zamanda kullanılan cihazların her birinin kaliteli olması ve üretim standardına uygun üretilmiş olması gerekir. Bunun yanı sıra araçta kullanılan tüm her şeyin ulusal ya da uluslararası kalite standardını koruması ve sistem içerisindeki her parçanın birbiri ile uyumlu olarak çalışmasına dikkat edilmesi gerekir.

Acil Yardım Ambulansında Olması Gereken Bölümler

Acil yardım ambulanslarının her birinde olması gereken bazı bölümler vardır. Bu bölümler genellikle hasta bölmesi ve refakatçi bölmesi şeklinde düşünülebilir. Ancak, her ambulansta en azından üç koltuğun olması gerekir. Bu üç koltuğun biri hastaya yakın konumlandırılan ve hasta ile ilgilenecek olan sağlık çalışanının oturacağı koltuktur. Bu koltuğun hastaya yakın olması, olası durumlarda müdahaleyi kolaylaştırması bakımından önemlidir.

Koltukların yanı sıra ambulans zemininin de iyi bir planlama dahilinde şekillendirilmesi ve bu biçimlendirme kapsamında konumlandırılması gerekir. Çünkü, ambulansın zemininin kaygan olmaması, kolay temizlenebilmesi, yanmaya ve kimyasala karşı dayanıklı olması gerekir. Aksi takdirde kayan bir zeminde araç hareket halindeyken hasta zarara görebilir, kolay temizlenmeyen bir yapıya sahip olan zeminin ise sterilizasyon süreci başarısız olabilir. Bu tarz durumların meydana gelmemesi için tüm bölmelerin ve dizaynın dikkatli yapılması tavsiye edilir.


ÖZEL AMBULANS TURKSIS

https://www.trturksis.com.tr/

0850 307 000 9

turksis@trturksis.com.tr

0212 438 4509

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hastaların bulundukları hastaneden başka bir hastaneye taşınma durumu söz konusu olabilir. Bu durumlarda özel ambulans ile hasta nakil işlemi, nakil olmak isteyen hastaların ilgili yere götürülmesini