• TURKSIS ACIL SAGLIK

Ambulans Nedir?
Hemen hemen herkesin sıklıkla ifade ettiği ambulans aslında, hastanelerin birbirleri arasında veya hastaneye ulaştırmak amacıyla hasta ya da yaralı taşımaya yarayan özel donanımlara sahip olan ve kendi ekibini de içerisinde barındıran bir çeşit motorlu panelvan tipi araç olarak ifade edilebilmektedir.

Ambulans, yaralı ya da hasta taşımaya uygun olarak tasarlanmış, içerisinde hastaya olası bir durumda müdahale edilebilecek ekipmana sahip özel araçlardır. Ambulans, yaralı ve hastaları hastaneye veya sağlık kuruluşlarına ulaştırmak amacıyla kullanılır. İlk yardım müdahalesi için uygun olan bu araçlarda hastalar için gerekli ekipmanlar yer almaktadır.

Ayrıca günümüzdeki ambulansların büyük bir çoğunluğu beyaz renkte olmaktadır ve bağlı oldukları sağlık kurum ya da kuruluşlarının logolarını sağ veya sol yan bölümleriyle ve arka çıkış kapılarının üzerinde taşımaktadırlar. Üzerlerinde led sıralı bağlama sistemli acil durum araç aydınlatması ve yüksek ses çıkaran siren sistemleri yer almaktadır.

Özel Ambulans Nedir?

Özel ambulans kişinin kendi istekleri doğrultusunda kiraladığı ve rezerve ettiği hasta taşıma araçları olmaktadırlar ve normal bir ambulanstan çok farklı olmamaktadır. Yalnızca özel ambulanslar kişinin kendisinin ayarladığı ambulanslar olması bakımından ücretsiz olmamaktadır.

Hasta Nakil Ambulansı

Hasta nakil ambulansı genellikle beyaz renkte olan ve ortalama 25 cm kalınlığında mavi reflektörlere sahip olan özel donanımlı ambulanslar olmaktadır. Donanım ve teknik bakımından acil yardım ambulansı ile çok benzer olmaktadır. Ancak bu araçların donanım seviyesi her zaman normal bir ambulans ile aynı olmamaktadır.

Genellikle hasta nakil ambulanslarında, bir acil tıp teknisyeni ve 1 sürücü olmak üzere 2 eğitimli personel görev almaktadır. Bu da normal bir ambulansa göre daha az personel anlamına gelmektedir.

Acil Ambulans

Acil ambulans, hasta ve yaralıların sağlık kuruluşlarına ulaştırılması ve ilk yardım müdahalesini uygulayan araçlardır. Acil vakalarda ilk müdahalenin yapılması ve hastanın sağlık kuruluşuna ulaştırılması kritik öneme sahiptir. Hastalık, yaralanma, kaza gibi acil vakalarda ihtiyaç duyulan sağlık hizmeti ve ambulans desteği acil ambulans tarafından yapılmaktadır.


Acil Tel:0850 307 000 9

İrtibat Tel:0212 438 45 09

Cep: 0530 383 31 09

turksis@trturksis.com.tr

https://www.trturksis.com.tr

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hastaların bulundukları hastaneden başka bir hastaneye taşınma durumu söz konusu olabilir. Bu durumlarda özel ambulans ile hasta nakil işlemi, nakil olmak isteyen hastaların ilgili yere götürülmesini