• TURKSIS ACIL SAGLIK

Ambulanslarda Hasta Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Ambulanslar, hastaların taşınması için hizmet eden en önemli araçlardır. Hayati bir değere sahip olan ambulanslar, ilk müdahale açısından büyük önem taşır. Çünkü ambulansın içerisinde bazı hastalara ilk yardım yapılır. Böylece hastanın, hastaneye gidene kadar yaşaması sağlanır. Bu nedenle ambulansa ve ambulans görevlilerine çok büyük görev düşer. Peki, ambulanslarda hasta taşınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hastaya Maske Takılmalıdır

Ambulanslarda hasta nakil esnasında hasta taşınırken dikkat edilmesi gereken en temel şeylerden biri, maske takılmasıdır. Hastaya maske takılmaması, olası bir hastalığı kapma riskini arttırır. Bu nedenle mutlaka maske takılması gerekir. Sadece hastanın değil aynı zamanda ambulans çalışanlarının da maske takması gerekmektedir.

El Hijyenine Dikkat Edilmelidir

Hastaya müdahale yapan ambulans görevlilerinin hijyene çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çünkü gün içerisinde birçok kişi ile yakın temasa geçerler. Bu nedenle bulaşıcı bir hastalığın yayılması için uygun bir ortamda çalışırlar. İşte bundan dolayı ambulans görevlileri, sürekli olarak ellerini temizlemelidirler. Gerekli derecede temizlenme sağlandıktan sonra hastaya yaklaşılmalıdır.

Müdahale Ekipmanlarının Temizlenmesi Gerekir

Ambulansta birçok ekipman bulunur. Bu ekipmanların sürekli olarak temizlenmesi gerekir. Ambulansta hasta taşınırken bu ekipmanların temizliğine çok dikkat edilmelidir. Aksi halde hastanın sağlığını tehlikeye atabilirsiniz. Bu ekipmanların her zaman doğru şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca özel ambulansın içinde bulunan tüm ekipmanlar, ambulans görevlisinin kolaylıkla erişebileceği yerde olmalıdır.

Hastayı Sarsmamaya Dikkat Edilmelidir

Ambulanslar, bazen zorlu yollardan geçerek hastaları hastaneye ulaştırmaya çalışır. Bu nedenle bazen hızlı bazen de yavaş bir şekilde ilerler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, hastanın sarsılmamasıdır. Bu nedenle ambulans şoförü, ambulansı kullanırken oldukça hassas olmalıdır. Buna dikkat edilmemesi, hastanın ağırlaşmasına sebep olabilir.

Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ambulanslarda hasta taşınırken diğer dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır:

  • Hastanın sedyeye güvenli bir şekilde bağlanması gerekir.

  • Bulaşıcısı bir hastalık söz konusuysa buna göre önlemler alınmalıdır.

  • Hastanın korkmaması için onunla iletişime geçilmelidir.

  • Acil müdahale malzemeleri her zaman hazır olmalıdır.


ÖZEL AMBULANS TURKSIS

0850 307 000 9

https://www.trturksis.com.tr/

turksis@trturksis.com.tr

0212 438 4509


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hastaların bulundukları hastaneden başka bir hastaneye taşınma durumu söz konusu olabilir. Bu durumlarda özel ambulans ile hasta nakil işlemi, nakil olmak isteyen hastaların ilgili yere götürülmesini