• sabri yılmaz

SPORTİF ETKİNLİKLERDE AMBULANS KULLANIMI

SPORTİF ETKİNLİKLERDE AMBULANS KULLANIMI

Sportif etkinliklerde ambulans kullanımı, zamanla ihtiyaç ve zorunluluk haline gelmiştir. Bir insanın vücut bütünlüğünü bozabilecek her durum, aynı zamanda bir ambulans hizmeti ihtiyacına işaret etmektedir. Sportif etkinlikler içinde vücut bütünlüğünü bozan her türlü travma riski mevcuttur. Bu durumda olay yerine en yakın bir noktada, bir ambulans aracının bulundurulması gerekmektedir. İlk yardım ve acil sağlık ekibinin bulundurulması, birçok ölüm ve sakatlanmanın da önüne geçme şansı verecektir.


Sportif etkinlikler aynı zamanda, çok sayıda seyircinin de önünde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle insan sayısının arttığı ve heyecanı tetikleyen spor karşılaşmalarında, mutlaka en yakın noktada bir 112 ambulans ve ambulans hizmeti ihtiyacı olacaktır. Tribünlerde rahatsızlanan kişilere yapılacak hızlı ve etkin bir acil sağlık hizmeti ve ambulans ekibi müdahalesi, birçok durumda hayat kurtarıcı olabilecektir. Nitekim, ambulans hizmeti ve ambulans ekibinin bulunmadığı için hayatını kaybeden ya da çok ciddi sağlık sorunları yaşayan insanlarla ilgili haberleri gazetelerde görmekteyiz.

Yine aynı şekilde, çok sayıda insanın içinde yer alabildiği sportif etkinliklerde, şiddet olayının yaşanması da olasıdır. Bu tür durumlara en yakındaki bir acil sağlık hizmeti aracının yaralıya müdahalesi ve ambulans ile hızlı bir şekilde hastaneye nakil edilmesi gerekebilir. Bu tarz müdahale gereken durumlar da acil sağlık hizmeti ve zamanlama çok önemli bir unsur olabilmektedir. Bu tarz acil sağlık hizmeti ve tıbbi müdahaleler, aynı zamanda sportif faaliyetlere olan güveni de yüksek oranda arttıracaktır.

Bu nedenle, sportif etkinliklerde ambulans ve ambulans ekibinin bulunması zorunluğu için, gerekli yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Unutulmamalıdır ki, bir acil sağlık hizmeti, her an bir hayatı kurtarabilir. ÖZEL AMBULANS TURKSIS, bu tarz sportif faaliyetlere ve organizasyonlara tam destek vermektedir. Sportif faaliyetlerde ambulans fiyatları sanıldığı kadar yüksek maliyetli değildir. Burada amaç insan sağlığı ve faaliyetlerin sürdürülebilir olmasıdır. Bu nedenle yasal zorunluluklar bu tarz etkinliklerde, bir ambulans hizmeti bulunmasını zorunlu hale getirmelidir. Bu zorunluluk, oradaki insanlarında güven içinde olmalarını sağlayacaktır. Acil durumlarda daha doğru ve etkin müdahaleler yapılacak, olası yanlış ve bilinçsiz müdahalelerin önüne geçilecektir.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hastaların bulundukları hastaneden başka bir hastaneye taşınma durumu söz konusu olabilir. Bu durumlarda özel ambulans ile hasta nakil işlemi, nakil olmak isteyen hastaların ilgili yere götürülmesini